15. tra
15.04.2024.

PO Šareni svijet - aktivnosti u ožujku i travnju 2024.

Posjet Poljudu – Hajdukovom domu

4. ožujka 2024. posjetili smo Poljud, stadion na kojem igra velikan hrvatskog i splitskog nogometa – Hajduk. Mnoga djeca, posebno dječaci prate svoje nogometne junake, oblače njihove dresove, imitiraju njihove poteze s travnjaka, pa smo odlučili pobliže ih upoznati s bogatom poviješću ovoga kluba, ali i povezati to s našim projektom „Emocije“. Kako se osjećaju nogometaši kada pobjeđuju, a kako kada gube? Kako se osjećaju navijači u tom slučaju? Djeca su bila u prilici sjesti u trenerovu klupu, utrčati u travnjak kao igrači i približiti si te osjećaje.

Oduševljenje djece teško je prepričati, no euforija koja je vladala prije, tijekom i poslije posjeta Poljudu, dovoljan je pokazatelj koliko im je ovaj izlet bio uzbudljiv. Obučeni u bile dresove, s šalovima i pjesmom na usnama, razgledali smo bogatu povijest najvećeg hrvatskog nogometnog kluba, vidjeli brojne pehare, sjedili u press konferencijskoj Sali, „potpisali“ ugovore i na jedan dan bili dio Hajdukove priče.

Posjet Jelene Pervan dječje književnice, 8. ožujka 2024.

Mrljek i Prljek odavno su poznati djeci, no ono što nisu znali je, tko je autor ove dvojice nevaljalaca. Dječja književnica Jelena Pervan, inače novinarka i članica Kluba prvih pisaca, upravo to i jest, književnica čija djela nerijetko budu prva koja se djeci čitaju. Osim što je donijela Mrljeka i Prljeka, Jelena je interaktivnim prepričavanjem zaokupila pažnju djece koja su nakon toga crtala rođendanski stol za njih dvojicu.

Dozu smijeha, zabave, veselja, ali i ugodnog i edukativnog druženja, ono je što je Jelena donijela sa sobom.

Planinarski izlet na Kozjak (Malačka-Izvor)

Ususret proljeću, a u želji da djeci omogućimo iskustveno učenje u prirodi, 20. ožujka 2024. odlučili smo se otići na mali planinarski izlet na brdo u našoj blizini, na Kozjak.

Vožnja autobusom, šetnja poučno rekreacijskom stazom do jezera Izvor te dinamična potraga za proljetnicama, a na kraju palačinke kod naše drage tete Mare u planinarskom domu Malačka obilježili su ovaj dan. Teško je prepričati riječima koliko su djeca uživala. Pomno su pratili markacijske oznake, i nije postojala ni najmanja šansa da skrenemo sa staze uz takve vodiče. A kada je na red došla potraga za proljetnicama, raspametili su se. Na male plastificirane kartone trebali su zabilježiti svaku uočenu proljetnicu, a našli smo ih još i više.

Dojmove je možda najbolje prenijeti kroz izjave djece:

„Ja sam tako sretan kada sam u prirodi“

„Ništa mi nije teško kad vidim ovu lipu prirodu, čak nisam gladan“

„Baš nam je bilo lipo planinariti“

„Tako je lipo u planini“

Dobrobiti koje djeca dobiju prilikom ovakvih boravaka u prirodi su mnogobrojne, a mi smo zajedno s djecom uživale u jednom prekrasnom danu na Kozjaku.

Uskrsna radionica s roditeljima

26. travnja 2024. pozvali smo roditelje da sa svojom djecom dođu i sudjeluju u Uskrsnoj radionici izrade uskrsnih i proljetnih ukrasa. Materijala i aktivnosti nije nedostajalo, no ono što je posebno oduševilo je veliki odaziv. Gotovo da su svi roditelji bili. Izmjenjivali su se za stolovima, ugodno razgovarali jedni s drugima, a ono što je najvažnije, djeca su imala priliku pokazati ima svoj vrtić, svoja omiljena mjesta za igru, i sve ono što u toku svog jednog vrtićkog dana dožive. Ukrasi nastali na radionici bit će lijepa uspomena na sve proživljeno toga dana.

Suradnja s vatrogasnom zajednicom – Posjet JVP Split

Vatrogasci su već neko vrijeme predmet istraživanja u našoj skupini Puno slikovnica i videoprojekcija pogledali smo na tu temu, a ni popratnih aktivnosti nije nedostajalo.

Dan prije odlaska u JVP Split posjetio nas je Ritin tata, inače vatrogasac DVD Maldost. Djeci je približio  posao vatrogasca, ispričao im neke zanimljivosti s terena i strpljivo odgovarao na njihova mnogobrojna pitanja. Bila je to odlična uvertira za posjetu JVP Split 12. travnja, taj posjet rasplamsao je iskru njihovog interesa.

Ciljevi ovog posjeta su mnogobrojni: upoznavanje s radom vatrogasaca, važnosti njihovog posla kojeg obavljaju za sigurnost djece, odraslih i naše imovine. Poštovanje i pravilan odnos prema važnom zadatku koji obavljaju kao i upoznavanje s opasnostima s kojima se možemo susresti. Upoznavanje djece s načinima pravilnog reagiranja i snalaženja u slučaju požara te stvaranje osnove za samozaštitu djece.

Vatrogasac Matej nas je dočekao i pokazao kako izgleda jedan dan u vatrogasnoj postrojbi. Djeca su bila iznimno uzbuđena, imali su prilike probati raznu vatrogasnu opremu, ući u kamion, košaru kao i koristiti mlaznicu.

Ovo iskustvo iznimno je obogatilo dječje radoznale glavice i dalo odgovore na brojna njihova pitanja.