Predškolski CAP je program prevencije zlostavljanja djece namijenjen djeci predškolske dobi u vrtićima. U našoj ustanovi provodi se od 2011.

Cilj je smanjiti ranjivost djece i njihovu izloženost različitim oblicima zlostavljanja kroz:

• pružanje kvalitetnih informacija
  • poučavanje učinkovitim prevencijskim strategijama
  • osnaživanje njima važnih odraslih osoba, roditelja i zaposlenika vrtića, da im pruže kvalitetniju podršku

Radionice za djecu u godini pred školu, održavaju se kroz tri uzastopna dana u trajanju od pola sata. Vode ih tri posebno educirane CAP pomagačice.

Program primarne prevencije zlostavljanja osnažuje djecu u sprječavanju napada od strane vršnjaka, napada nepoznate osobe  i napada od strane poznate odrasle osobe. Program uključuje edukaciju odgojitelja, predavanje za roditelje, predavanje za sve zaposlenike te radionice za djecu.

Vrijeme realizacije CAP programa: veljača/ožujak 2023.

Cap pomagačice

Vrtići u kojima je planirana provedba CAP

Ankica Gavranić, pedagoginja

Tatjana Kljenak, odgojiteljica savjetnica