1. ožu
01.03.2023.

Komunikacija , jezik i govor – Kad je vrijeme za posjet logopedu? – održano predavanje za odgojitelje

U ponedjeljak, 27. veljače 2023. u sklopu ciklusa predavanja i radionica „Podrška osnaživanju odgojitelja u izazovima odgojno-obrazovnog procesa“, u prostorima PO Srećica održano je predavanje za odgojitelje pod nazivom „Komunikacija, jezik i govor – kad je vrijeme za posjet logopedu? Tijekom predavanja logopedinja Snježana Mihanović naglasila je potrebu razlikovanja pojmova govora, jezika, komunikacije  te je nazočne potakla na promišljanje o istima. U drugom dijelu predavanje bilo je riječi o urednom razvoju djeteta s posebnim naglaskom na prve tri godine života. Jednako tako nazočnima je objašnjeno što zapravo znači ulazak u tzv.“meta jezik“ kod šestogodišnjaka . U trećem dijelu naglasak je stavljen na pojavu jezično-govornih teškoća u predškolskoj dobi. Bilo je riječi o uzrocima, simptomatologiji, učestalosti kao i o tome što je dobro činiti na razini odgojne skupine. Pa su tako obrađene teškoće glasa, artikulacijske teškoće, mucanje i brzopletost, teškoće jezičnog razumijevanja i proizvodnje, nezrelost  predčitačkih vještina, poremećaji iz spektra autizma te socijalno-pragmatički komunikacijski poremećaj. Bilo je, nadalje, riječi o tome koliko su u porastu poteškoće vezane uz ranu izloženost ekranima, posebno u ranoj dobi ( do tri godine).  Odgojitelji su zatim informirani o osnovnim karakteristikama djece s oštećenjima sluha, djece sa sniženim kognitivnim funkcioniranjem, djece s  cerebralnom paralizom kao i one s rascjepom nepca. Tijekom izlaganja odgojitelji su postavljali pitanja u svezi s konkretnim slučajevima iz svojih skupina. Pri kraju predavanja iskazali su zadovoljstvo  činjenicom da im ono što su doznali može pomoći u svakodnevnom radu s djecom i roditeljima. Iskazali su i potrebu da se ovakvo ili slično predavanje ponovi u dogledno vrijeme.